Bakalářské studium
Přijímací řízení oboru Audiovizuální studia je dvoukolové a sestává z vědomostních a talentových zkoušek. Během nich musí uchazeči a uchazečky prokázat schopnost kritického myšlení, základní přehled o oboru a individuální tvůrčí talent. Základním předpokladem přijetí ke studiu je ukončené středoškolské vzdělání a znalost anglického jazyka na úrovni porozumění textu a mluvenému slovu.
Forma, rámcový obsah a kritéria vyhodnocení výsledků přijímacího řízení pro obor Audiovizuální studia jsou nedílnou součástí vyhlášení Podmínek přijetí ke studiu v oborech bakalářského studijního programu FAMU a způsobu ověřování jejich plnění na úřední desce FAMU.
Uchazeči a uchazečky se o přijetí ke studiu uchází podáním přihlášky a povinných prací, a to v termínech uvedených na webu FAMU.
- Termíny, obecné podmínky a přihláška do bakalářského studia.
- Základní informace o přijímacím řízení.
- Informace o bakalářském programu Audiovizuální studia (B0211A310007).
Povinné práce a dokumenty
1. Talentové práce z poslední doby a portfolio
- Jedno dílo v médiu videa do délky 15 minut.
- Jedno dílo v médiu libovolném – např. video, fotografický cyklus, zvuková nahrávka, text, dokumentace realizované galerijní instalace, performance, díla ve veřejném prostoru, interaktivního, či on-line díla.
- Portfolio dalších prací v libovolném médiu, doporučená forma odevzdání je pdf, případně videosoubory ve formátu mpeg-4.
V souboru jasně odlište předložené talentové práce a přiložené portfolio. Pokud se jedná o díla skupinové, musí být jasně označeno, které části jsou uchazeči autory. V případě síťových děl uveďte pouze odkaz na URL.
Autorská díla zašlete na dvou identických examplářích SD karty, nebo USB disku viditelně označených jménem uchazečů. Video musí být upraveno ve formátu, který dovoluje přehrání na běžném počítači.
2. Doprovodné dokumenty – zašlete jako počítačový soubor a navíc 4x v tištěné formě. V elektronické podobě použijte formát doc, docx, odt, nebo pdf.
- Motivační dopis (1–3 normostrany[?]).
- Analýza audiovizuálního díla, nebo obecnější esej související s problematikou audiovize (3–8 normostran).
- Seznam přečtených publikací ve vztahu k oboru.
- Seznam 15 uměleckých děl, které z hlediska svého dosavadního vývoje považujete za podstatné.
- Životopis.
3. Další povinné součástí
- Přiložte 1x vytištěný seznam s názvy všech odevzdaných povinných prací.
- Prohlášení o autorství odevzdávaných děl.
- Další administrativní součásti, informace o poplatku, termínech a způsob odevzdání najdete na hlavním webu FAMU.
Mám pohromadě vše potřebné a mohu práce odeslat?
- 2x identický USB disk, nebo SD kartu, na které jsou všechny talentové práce, portfolio, motivační dopis, analýza audiovizuálního díla, seznam přečtených publikací, seznam 15 uměleckých děl a životopis. Média jsou čitelně označena vaším jménem.
- 4x vytištěný soubor dokumentů: motivační dopis, analýza audiovizuálního díla, seznam přečtených publikací, seznam 15 uměleckých děl a životopis.
- 1x vytištěný seznam prací.
- 1x prohlášení o autorství zasílaných děl.
- Přihláška, přílohy, poplatek a další administrativní součásti dle pokynů na hlavním webu FAMU.
Průběh přijímacího řízení:
První kolo
První kolo probíhá na základě dodaných povinných prací (bez osobní účasti uchazečů). Komise posoudí zaslané povinné práce (talentové práce, analýza audiovizuálního díla) a na základě bodového hodnocení rozhodne o postupujících do druhého kola. Přijímací komise hodnotí na základě předložených prací schopnost autorského vyjádření, prokázanou míru talentu a osobních předpokladů pro studium oboru.
Druhé kolo
K účasti ve druhém kole jsou uchazeči a uchazečky, kteří uspěli v prvním kole, pozváni emailem zaslaným na adresu uvedenou v přihlášce. Druhé kolo sestává ze tří částí:
- Písemná reflexe uměleckého díla představeného na místě.
- Test znalostí anglického jazyka – překlad do češtiny a resumé odborného anglického textu. Slovník v tištěné podobě je povolen.
- Vstupní pohovor 20–30 min.
V písemné části přijímací komise hodnotí schopnost reflexe předloženého díla, jeho zasazení do kontextu výtvarného umění a kinematografie a formulační schopnosti v písemném projevu.
V ústním pohovoru komise hodnotí schopnost orientace v oblasti výtvarného umění a kinematografie, schopnost kriticky reflektovat vlastní tvorbu a osobní předpoklady pro studium oboru.
Hodnocení přijímacího řízení
Předpokladem úspěchu v přijímacím řízení je splnění všech částí zkoušky v prvním i druhém kole. O pořadí uchazečů rozhoduje především prokázaný talent a vstupní pohovor.
Komise v obou kolech posuzuje talentové a znalostní předpoklady uchazeče formou bodového hodnocení se stanovenou minimální hranicí. Uchazeče a uchazečky, kteří splní podmínky přijímacího řízení, navrhne přijímací komise děkanovi FAMU k přijetí do studia.