User Tools

Site Tools


tema_dilny

K ideovému rámci dílny jsem se inspiroval mottem uměleckého spektáklu - příštího bienále v Benátkách: “Nechť žijete v zajímavé době!” Má jít údajně o starou čínskou kletbu, odkazující k nadcházející epoše eskalace ekonomických a ekologických krizí, turbulencí a nejistot. Někteří se obávají, že doby biedermaieru a pohody končí a stupeń nejistoty a chaosu v příštích letech bude růst. Měli bychom se na ne-pohodu připravit a pokusit si osvojit znovu schopnosti, které mnozí zapoměli. (jako třeba přežít v zimě pod širým nebem, orientovat se bez záchytné sítě elektronických sítí a “chytrých nástrojů”.

Nezbývá než doufat, že budoucnost bude pouze “zajímavá”.

“May You Live in Interesting Times” - “At a moment when the digital dissemination of fake news and 'alternative facts' is corroding political discourse and the trust on which it depends, it is worth pausing whenever possible to reassess our terms of reference. … will aim to welcome its public to an expansive experience of the deep involvement, absorption and creative learning that art makes possible. (Ralph Rugoff kurátor bienále)

Klíčová slova:

Hrana, život/smrt na pokraji

Jistota-nejistota-ekologie-ekonomie-dystopie

Samodestruktivní procesy

Co přijde po konzumu a po umění?

Co bude vystaveno na benátském bienále 2045?

Co nadejde až se zadusíme technologiemi a odpadem naší pohodlnosti?

Re-cyklace a co je to vlastně duše a co je její obal?

Existuje přechod mezi vnějškem a vnitřkem?

Co přetrvá jako “lidské” v antropocénu?

Nabízí vějička posthumanismu reálnou naději?

Anthropocene Survival Kit pro celou rodinu

Konceptuálním rámcem je naše hypotetická účast na bienále v Benátkách, případně účast na Pražském kvadrienále na jaře příštího roku. V týmu - pokud možno mezi-katedrovém a mezi-oborovém - uvažujeme o tématu a rámci jak vyvíjet projekt, který by v kontextu bezútěšně oficiálních událostí mohl dávat skutečný smysl. Pro okolní svět a i pro nás jako jeho účastníky. Zcele odhlédneme od profesních, realizačních, finančních, nebo produkčních omezení a restrikcí. Dílna je nomádská, setkáváme se v úterý dopoledne na různých místech, pořádáme cesty a expedice Předpokládaný průběh dílny

Na začátku se vydáme za českými umělci, kteří se do soutěže na Bienále přihlásili letos, nebo kteří uspěli v minulosti. Shromáždíme data která vyhodnotíme třeba formou video dokumentu, nebo webu: o jaká očekávání, strategie a ambice se jedná u mezinárodní akce, vnímáné jako meta profesionální kariéry Umělce?

budeme se ptát několika respondentů: Krištof Kintera, František Skála, Jiří Surůvka, Ivan Kafka, Veronika Bromová, Roman Ondák, atd.

Vlastní projekt bude během prvního semestru diskutován, upřesňován, opracováván, mutován a modifikován (v týmu). Dojde k rozdělení úkolů podle schopností, zájmu a talentu jednotlivých členů týmu. Vyzkoušíme si marnost fundraisingu - hledání financí pro společný umělecký projekt mimo chráněné dílny akademie. (Nepůjde o návrh pro konkrétní architekturu Českého pavilonu v Benátkách, ale pro prostor, který není předem specifikován). V letním semestru proběhne samotná produkce, (ke které přemluvíme studenty z katedry produkce FAMU, nebo DAMU) s tím, že budeme předstírat že jde o skutečnou soutěž studentských projektů pro BB.

Během června bude projekt “realizován”, buď skutečně v italských Benátkách, na prvním ročníku uměleckého bienále v Benátkách nad Jizerou, nebo na off-programu Pražského kvadrienále. (V jednání)

(Rizomatická struktura dílny Sci-Fi-Krimi bienále umožňuje uvažovat o variantách, kde se vaše jednotlivé osobní projekty mohou propojit s celkem a stát se jeho součástí, aniž by jste se museli vzdát své individuality). Dílna není zaměřena na jeden nástroj, jedno médium jako jsou obraz, zvuk, text, akce, počítače, monitory, plátna, kabely, nýbrž na bystření schopností jako je soustředění, soudržnost, průraznost, jasnost a vytrvalost.

Miloš Vojtěchovský, Praha 16.9.2018

https://www.labiennale.org/en/history

https://hyperallergic.com/451944/20-alternative-curses-for-the-2019-venice-biennale/

https://magazin.aktualne.cz/kultura/umeni/katerina-seda-benatky-bienale-turismus-cesky-krumlov/r~d1d348fa60c211e8a6cb0cc47ab5f122/

http://we-make-money-not-art.com/category/venice-biennale/

tema_dilny.txt · Last modified: 2018/11/20 19:42 by milos-vojtechovsky