This is an old revision of the document!
Blok technických cvičení CAS FAMU
Garant předmětu: Eric Rosenzveig
Čas výuky (není-li stanoveno jinak): 14.30 - 18.00
VŠECHNY ROČNÍKY: Exkurze do Galerie města Pardubic - obhlídka prostoru a workshop na kolech
1. ročník
Úvodní blokové cvičení (společné pro 1. a 4. ročník)
Přednáší: Eric Rosenzveig
Místo: 428
Termín: 1. října 2019, 14:30-16:30
CAS: co to je? Bílá kniha. Půjčování techniky.
Úvod do Institutu Intermédií (společné pro 1. a 4. ročník)
Přednáší: Jakub Hybler
-
Termíny:
15. října 2019: Institut intermédií - úvod, exkurze po budově 14.30 - 16.00
29. října 2019: multiscreen a vícekanálový zvuk s kinektem 14.30 - 16.30
Přednáší: Martin Blažíček, Ondřej Vavrečka
Místo: 436
Používaný software: MediaInfo, Adobe Media Encoder, Resolve, další střihové programy
Termíny:
Úvodní seznámení s digitálním workflow, obrazovými a zvukovými formáty, práce se soubory, konverze, příprava postprodukce pro střih, efektové zpracování a zásady při distribuci audiovizuálnách souborů.
Kurs dialogického jednání - Poněšice (modul)
Introduction to Sound
Přednáší: Sara Pinheiro
Termín:
In this blok, students are introduced to microphone directionality, sound settings and recorders. After making their own recording, they will be also introduced to sound editing. It starts with a sound- walk and then a field recording session. We then move to the class room to listen and edit the captured sounds into a short and collective composition.
Kamera a střih, kompozice a dramaturgie
Přednáší: Ondřej Vavrečka, Sara Pinheiro
Termín:
10. prosince 2019 - učebna 436
18. únor 2020 - učebna 423
25. únor 2020 - učebna 423
17. březen 2020 - učebna 423
24. březen 2020 - učebna 428 (Sara Pinheiro: zvuk)
14. duben 2020 - učebna 428
21. duben 2020 - učebna 428: 10:00-18:00
5. květen 2020 - učebna 423: 10:00-18:00
Projekce v Poněšicích
02. červen 2020 - učebna 428: 14:00-18:00
09. červen 2020 - učebna 436 (Sara Pinheiro: zvuk)
Popis: Student se naučí orientovat se v základech časových kompozic a sám jednu takovou audiovizuální kompozici vytvoří. K tomu mu pomáhá jednak skupinový pedagogický proces, jednak příklady z hudby, kinematografie a nových médií. Studentova praxe je podmíněna zvládnutím základních vyjadřovacích prostředků zvuku a pohyblivého obrazu, které jsou v rámci kurzu vyučována. Jde především o kameru a její další příslušenství, světla, střihové nástroje a další druhy techniky, které se zmíněným souvisí.
Zadání: Klauzurní cvičení „Potřebuji vám ukázat toto“. Cvičení slouží jako úvod do řeči pohyblivého obrazu a zvuku. Student si připraví téma, se kterým je osobně vnitřně spojen a o kterém chce zpravit diváky. To je reprezentováno slovy „Potřebuji“ a „vám“, kterými začíná celé toto cvičení. Výsledným dílem bude uzavřené sdělení v řeči obrazů a to dokumentárního, hraného, animovaného či jakéhokoli jiného charakteru. To je vyjadřuje slovo „ukázat“ v názvu tohoto cvičení. Student se naučí zformulovat jednoduché, uzavřené téma, které představuje rámec výsledného díla. Dílo (na) toto téma přímo ukazuje. To je ono „toto“ z názvu cvičení, které vytváří jednotu výsledného díla a též vytyčuje percepční pole diváka. Student musí artikulovat pozici, kterou k tématu zaujímá. Důraz je kladen jak na proces vzniku díla, tak na jeho schopnost komunikovat s druhými. Film se nejprve prezentuje v Poněšicích, kde má student možnost zakusit, jak jeho dílo působí na velkém plátně a před nezaujatým publikem. Po zapracování připomínek, po dotáčkách a závěrečném mixu filmu a barevných korekcích je film ve své finální podobě prezentován jakožto klauzurní dílo. Mezi závěrečným promítáním filmu na klauzurách tak vzniká ještě čas jeho tvar vybrousit.
Délka: 3-6 min.
Používaný software: Avid
Archiv, anotace, dokumentace
2. ročník
Grafický design v elektronickém prostředí
Návrh grafického řešení interface v prostředí 2d grafického editoru. Úvod do základních principů grafické kompozice, práce ve vrstvách, masky, práce se soubory a grafickými objekty.
Cvičení: Grafická kompozice, návrh interface
Cvičení v televizním ateliéru
Přednáší: Ondřej Vavrečka, Vít Petrášek
Místo: Studio FAMU + Lažan
Popis: Základem kurzu je naučit studenta pracovat ve skupině na jednom společném úkolu. Ze strany techniky se naučí rámcově zvládnout všechny profese v televizním studiu: kameraman, herec, osvětlovač, střihač, režisér. Student zvládne situaci, kdy je na něj kladen nárok tvořit ve skupině a ve spolupráci s dalšími zaměstnanci studia.
Zadání: Seznámení s ateliérem vybaveným tříkamerovým systémem určeným pro živý střih. Ve cvičení jde o to, aby studenti byli schopní vytvořit funkční tým, který je schopný spolupráce. Studenti jsou kompletními autory celého díla. Studenti si společně zvolí téma, ideu, situaci apod. zkrátka nějaké „toto“, kterým se chtějí v ateliéru zabývat (viz cvičení prvního ročníku „Potřebuji vám ukázat toto“). Prezentují svojí ideu, která posléze vyústí v architektonický plán ateliéru. Ten předají Studiu FAMU, kde se architektura postaví a kde se cvičení natáčí. Poté jsou zaučení do kamerové techniky ateliéru a techniky živého střihu a začínají své „toto“ zkoušet. Nastává fáze natáčení, během které si každý student vyzkouší všechny role v ateliéru, tedy režii, živý střih, kameru a kýžené je též, aby si student též zkusil přítomnost před kamerou. Zhruba měsíc po natáčení studenti odevzdávají společně završené dílo: sestříhané, ozvučené a nabarvené. Délka: 2-12 min
Seznámení s ateliérem vybaveným tříkamerovým systémem určeným pro živý střih. Ve cvičení jde o to, aby studenti byli schopní vytvořit funkční tým, který je schopný spolupráce. Studenti jsou kompletními autory celého díla.
Termíny a náplň:
Prezentace idey, která vyústí v architektonický plán studia. - - - Na první setkání studenti přinesou ideu, situaci apod., kterou se chtějí v ateliéru zabývat. Obsahově je vše zcela otevřené. Studenti mohou buď pracovat každý na svém projektu (ovšem ve společné architektuře) nebo celý ročník pracuje na jednom společném projektu. Natáčení trvá celkem tři dny. Během tohoto termínu je bezpodmínečně nutné vměstnat veškerou realizaci buď individuálních projektů nebo jednoho společného komplexnejšího projektu. Výsledkem první konzulatce bude jednoduchý architektonický plán, který studenti prezentují pracovníkům ve Studiu FAMU.
* Stavba (podle dodaného plánu vycházejícího z potřeb studentů). - - - Prezentace záměru, plánu ve Studiu FAMU.
16. 12. 2019: Příprava. - - - Zaučení do techniky živého střihu (Vít Petrášek). Příprava natáčení. Společné zkoušení.
17. - 20. 2019: Zkoušení a natáčení. - - - Každý student zaujme jak roli kameramana, tak roli režiséra, tak roli střihače živého záznamu.
polovina ledna 2020 (datum bude upřesněno). Prezentace výsledného sestřihu s hotovým ozvučením a barevnými korekcemi, které budou součástí dalšího Bloku technických cvičení. Místo: Lažan
Výstup: video (2-12 min.)
Technical Aesthetics of Sound
Přednáší: Sara Pinheiro
Místo: 428
Termín:
In this blok, students are given a short movie (e.g., fiction, animation, video-art) to make the sound design for. The focus is on editing and mixing sounds. The blok is based on Reaper and basic plug-ins (Equalization, Compression, De-noising, Reverb).
Barevné korekce
Student se naučí základní práci s barevnými korekcemi v softwaru DaVinci Resolve: import filmu, korekce, export. - - - Student na hodinu přinese film, se kterým chce pracovat.
Design interaktivního dokumentu
Základní prvky HTML5/CSS dokumentů s prvky javascriptu, design a interakce.
Cvičení: Elektronický dokument s prvky interakce.
Úvod do senzorické a procesuální interaktivity a bastlení. V rámci dílny se seznámíme se základními způsoby propojení senzorů s počítačovým prostředím. Cílem bude vytvoření jednoduché instalace či procesuálního „díla“ interagujícího s bezprostředním okolím. Naučíme se od základů pracovat se senzory a jejich propojením s počítačovými aplikacemi (úvod do software jako je Pure Data či Max MSP). Instalace či výsledné díla budeme koncipovat tak, aby byly generovány či modifikovány dle různé interakce. Dílna rovněž apeluje na DIY a OpenSource přístupy a “bastlení”. Naučíme vás, jak jednoduše a intuitivně ovládat vaší instalaci prostředím galerie či počasím. Studenti můžou pracovat na projektech v malých skupinách.
Program: Úvod do interaktivních médií a technologie (physical computing & arduino) ukázky zajímavých interaktivních a procesuálních instalací základy vizuálního software na práci se zvukem a obrazem a propojení se senzory ( Pure Data či Max MSP). V první fázi společně zrealizujeme hotový koncept, na kterém se naučíme základní postupy a technologie. V druhé fázi můžete realizovat vlastní projekty, které do určité míry navrhneme a zadjustujeme společně.
Základy programování
Úvod do základních koncepcí programovacích jazyků, syntaxe a základní algoritmické konstrukce. Cvičení: Animovaná textová kompozice a animovaná grafická komzpozice v prostředí internetového prohlížeče.
3. ročník
Základy vizuálních efektů (not given in 2018)
Přednáší: TBA
Místo: TBA
Termín: October 2020
Cvičení místa a paměti
Přednáší: Ondřej Vavrečka
Místo: 436
Termín:
17. prosince 2019 - učebna 428
28. únor 2020 - výjezd
7. dubna 2020 - učebna 428
28. dubna 2020 - učebna 428
Studentem asistovaná anamnéza místa. Student si najde a zvolí místo, které je důležité z hlediska jeho osobní či lokální historie nebo z hlediska tzv. velkých dějin. Poté provede „výzkum“ tohoto místa, který sestává se sběru paměťového materiálu (sekundárních „dokumentů“ či bezprostředních svědectví) a nalézání významového tkaniva mezi jeho složkami. Během tohoto procesu dochází k proměně studentova vztahu ke zvolenému místu a vice versa. Tato změna postoje se otiskne ve výsledném dílu. Navštívíme – pokud možno – jedno či více těchto míst, abychom společným působením jeho genia mohli být přítomni této proměně. V další fázi student volí odpovídající vyjadřovací prostředky ke zprostředkování paměti místa sestávající jak z informace tak emoce a završuje tvar. Může jít např. o dokumentaci živého zásahu do zvoleného místa, fikční reinterpretaci místa, „katalog místních pohyblivých věcí“ apod. Ve cvičení se klade důraz na schopnost samostatně interpretovat skutečnost, oživit ji osobním vkladem, péčí a vášní a zprostředkovat toto druhým.
Médium: video/film 4-9 min.
Portfolio
Přednáší: A. Bartlová, M. Blažíček, D. Kořínek
-
Password: cas
-
Termín: Pátek 17. 4. 2020
Cílem kurzu je seznámit posluchače se základy sebeprezentace umělce prostřednictvím portfolia. Během kurzu posluchači získají praktické znalosti přípravy portfolia, způsobu psaní životopisu, zásady tvorby anotací, prezentace a dokumentace vlastních děl a sazby dokumentu s účelem jeho publikace na internetu, nebo v tisku.
Kurz slučuje teoretické znalosti a technické kompetence. Jednotlivé zásady budou ozřejmeny na vybraných příkladech uměleckých portfolií. Výsledné portfolio předkládají posluchači 2. ročníku MA studia k závěrečné zkoušce v tištěné podobě a v PDF.
Datové struktury lidskými smysly
Přednáší: TBA
Místo: TBA
Termín: 14. 21. 28, duben 2020
Různé způsoby medializace a extrahování dat nám, v pragmatickém případě, umožňují rychlé intuitivní čtení vnitřních vztahů a tendencí, jež se uvnitř datových struktur nacházejí, avšak z originální formy jejich organizace nejsou patrné. V kontextu infosféry lze vše, s čím zacházíme a s čím se denně konfrontujeme, chápat jako transformaci dat do formy čitelné člověku. Zde užité písmenné a číselné znaky jsou bez užití datové vizualizace jen stěží srozumitelným řetězcem bitů. Ať chceme nebo ne, data jsou podhoubím naší každodennosti, a proto, zdá se, by mohlo být prospěšné disponovat teoretickým, ale též praktickým aparátem k jejich analýze, dekonstrukci, výrobě a interpretaci. Žádný z možných nástrojů k práci s daty není ze strany přednášejících předem preferován ani zavrhován. Preference a účast posluchačů jsou prioritou.
Sound Mixing & Mastering also for R4 students
In this blok, students will deal with the basic chain of plug-ins as in mixing (Eq, Reverb, etc) but more importantly, the main plug-ins used at the end of the chain for mastering the mix: Maximizers, Volume Controllers, Spectrum Analysers, etc.
4. ročník
see Sound Mixing & Mastering R3.
5. ročník
Portfolio
Přednáší: A. Bartlová, M. Blažíček, D. Kořínek
-
Password: cas
-
Termín: Pátek 17. 4. 2020
Cílem kurzu je seznámit posluchače se základy sebeprezentace umělce prostřednictvím portfolia. Během kurzu posluchači získají praktické znalosti přípravy portfolia, způsobu psaní životopisu, zásady tvorby anotací, prezentace a dokumentace vlastních děl a sazby dokumentu s účelem jeho publikace na internetu, nebo v tisku.
Kurz slučuje teoretické znalosti a technické kompetence. Jednotlivé zásady budou ozřejmeny na vybraných příkladech uměleckých portfolií. Výsledné portfolio předkládají posluchači 2. ročníku MA studia k závěrečné zkoušce v tištěné podobě a v PDF.