FAMU Center for audiovisual studies
Research Collection

Mrtvý les

< list of items

ID: 1095

Meta: film 16mm, 39 min

Entity: Marek, Pavel

Date: 1990

Category: video

Relations:

Collection: Český experimentální film


Local file: mov | mpeg4/h264, VHS rip
research-collection/cesky-experimentalni-film/pavel-marek-mrtvy-les.mov

Preview image: 2017/04/image-170418144328.jpg

File is available at FAMU library

Režie: Pavel Marek
Scénář: Pavel Marek
Kamera: Roman Včelák
Hrají: Tomáš Hanák, Bohdan Sláma, Tomáš Turek, Jiří Skála, Dalibor Fencl, Pavel Marek, Petr Meissel

Podivný příběh frustrovaného mykofága a jeho ženy - autosexuální psychoerotičky. V jedné ze svých prvních filmových rolí se zde objevil herec Tomáš Hanák.

Bulšitfilm vznikl v roce 1983 při natáčení amatérského filmu Kotelna, který společně vytvořili Pavel Marek a Roman Včelák. Jediná kopie filmu byla ale ukradena hned po premiéře v klubu Delta, takže začátky Bulšitfilmu zůstanou navždy zahaleny tajemstvím. Postupně se Bulšitfilm rozšířil o další členy a počet filmů vzrostl do roku 1992 na osm krátkých a jeden středometrážní. Filmy inspirované poetikou surrealismu a tvorbou Jana Švankmajera a Luise Buňuela získaly po svém uvedení značný ohlas mezi filmovými odborníky. Od roku 1989 studuje Pavel Marek na pražské FAMU režii, Roman Včelák nastupuje na katedru kamery o rok později. Na rozdíl od prvních snímků, v nichž díky animaci ožívají nejrůznější předměty, od vysavačů po hrnce špaget, se začínají více věnovat filmovému příběhu. Smysl pro absurditu a grotesku však zůstává, jak se mohou diváci přesvědčit v krátkém filmu Sklizeň. Byl to však také bohužel poslední film, na kterém spolupracoval Roman Včelák, kongeniální kameraman všech Markových filmů, jenž nedlouho poté zemřel na leukémii.

Ocenění: Mrtvý les zvítězil v Národní soutěži amatérských filmů v roce 1990, o rok později obdržel Cenu Pavla Juráčka na Festivalu FAMU, 1. cenu na festivalu Brněnská šestnáctka a Stříbrnou medaili na festivalu Mladá kamera Uničov.