FAMU Center for audiovisual studies
Research Collection

Pocta Fafejtovi
Homage to Fafejta

← list of itemsCZ

Film zachycuje jednu z posledních land-artových akcí Zorky Ságlové v říjnu 1972. V opuštěné tvrzi Vřísek v Zahrádkách u České Lípy vypustila skupina pozvaných účastníků stovky nafouknutých prezervativů. Akce, která navazuje na sérii krajinných intervencí Kladení plín u Sudoměře (1970) a Házení míčů do průhonického rybníka Bořín (1969), se účastnili především hudebníci a přátele z okruhu Plastic People. Film zaznamenává příjezd do Zahrádek, cestu k tvrzi, přípravu a průběh samotné akce, detailní tvary nafouknutých kondomů a v závěru některé spontánní události, jako byla inscenace Stalinova pomníku a improvizovaný koncert Milana Hlavsy v nedaleké jeskyni.

Hrají: Zorka Ságlová, Ivan M. Jirous, Věra Jirousová, Milan Hlavsa, Paul Wilson, Vratislav Brabenec, Jiří Němec, Dana Němcová, Mirka Kochová, Jaroslav Kukal, Josef Janíček, Jarmila Bělíková, Andrej Stankovič a další.


EN

A record of one of Zorka Ságlová’s last land-art actions in October 1972. In the abandoned Vřísek Castle in the village of Zahrádky near Česká Lípa, a group of invited participants released hundreds of inflated condoms. The action was one of Ságlová’s many land-art interventions such as Laying Napkins near Sudoměř (1970) and Throwing Balls into Bořín Pond (1969). Participants included the members of the Plastic People and their friends. The film concludes with several spontaneous events such as the recreation of the Stalin monument and an improvised concert by Milan Hlavsa in a nearby cave.

Cast: Zorka Ságlová, Ivan M. Jirous, Věra Jirousová, Milan Hlavsa, Paul Wilson, Vratislav Brabenec, Jiří Němec, Dana Němcová, Mirka Kochová, Jaroslav Kukal, Josef Janíček, Jarmila Bělíková, Andrej Stankovič a další.